
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 80 |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | I²C |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Max Supply Current | 50 mA |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Touchscreen | No |
| Display Type | LCD |
| Number of Segments | 240 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Configuration | 60 Segment |
Stock: 52
Distributors
pcbx
Unit Price$2.69059
Ext.Price$2.69059
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.69059 | $2.69059 |
| 10 | $2.52008 | $25.20080 |
| 25 | $2.36038 | $59.00950 |
| 50 | $2.21080 | $110.54000 |
| 100 | $2.07070 | $207.07000 |
| 300 | $1.93948 | $581.84400 |
| 500 | $1.81657 | $908.28500 |
| 1000 | $1.70148 | $1701.48000 |
